Tłusty czwartek jest świętem, które jest obchodzone w wielu europejskich krajach, choć w zróżnicowany sposób. Według kalendarza chrześcijańskiego, tłusty czwartek przypada na ostatni czwartek przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. Jest to zdecydowanie jedno z najprzyjemniejszych świąt bowiem w ten dzień, w zapomnienie odchodzą wszelkie diety, a my cieszymy się smakiem pysznych słodkości. Znakiem rozpoznawczym polskiego tłustego czwartku jest pączek. A jak jest w innych krajach?

Jakie kraje obchodzą tłusty czwartek?

Tłusty czwartek, będący idealnym dniem każdego łasucha, obchodzony jest hucznie w wielu europejskich krajach. U naszych sąsiadów zza zachodniej granicy, tłusty czwartek jest dniem pełnym defilad, ulicznych zabaw, przebranych za diabłów cukierników, a główne danie w ciągu całego dnia stanowią oczywiście pączki o przeróżnych nadzieniach i smakach.

Francuzi i Brytyjczycy świętują tłusty wtorek poprzedzający Środę Popielcową. W tym dniu organizowane są parady i defilady, a ludzie wychodzą na ulice w karnawałowych strojach. Ulicznym zabawom towarzyszą naleśniki z owocowymi sosami oraz czekoladą, gofry i oczywiście pączki. Jednak to Rosjanie świętują najhuczniej, bo aż siedem dni. Jest to ważny w tradycji prawosławnej tydzień nazywany Maslenicą, podczas którego ludzie świętują i wspólnie przygotowują słodkie naleśniki.

Co jemy w tłusty czwartek?

Trudno jest znaleźć osobę, która w tłusty czwartek nie zjadła choćby jednego pączka. To właśnie pączki są główną atrakcją tego słodkiego święta. Tradycyjnie przygotowujemy pączki z dżemem lub konfiturą, najczęściej różaną. Niemniej jednak ogromną popularnością cieszą się także pączki z nadzieniem czekoladowym, adwokatowym, chałwowym czy z masą budyniową. Oczywiście na pączkach nie może zabraknąć dodatkowej słodyczy w postaci lukru i skórki pomarańczy.

Drugim najpopularniejszym przysmakiem są faworki znane także jako chrusty. Faworki są słodkimi, chrupkimi ciastkami w kształcie kokardek, które tradycyjnie posypujemy cukrem pudrem. Coraz popularniejsze stają się także wszelkiego rodzaju naleśniki i gofry, które coraz częściej goszczą na polskich stołach w tłusty czwartek.

Czy tłusty czwartek może wypaść w marcu?

Jak powszechnie wiadomo, Wielkanoc jest świętem ruchomym, którego data przypada na pierwszą niedzielę po pierwszej pełni księżyca od rozpoczęcia kalendarzowej wiosny. Wielkanoc jest świętem poprzedzonym Wielkim Postem, trwającym czterdzieści dni. Zatem data tłustego czwartku jest w pełni uzależniona dnia, w którym w danym roku świętowana jest Wielkanoc.

Czy tłusty czwartek może wypaść w marcu? Odpowiedź brzmi tak, choć zdarza się to niezwykle rzadko. Ostatni raz świętowaliśmy tłusty czwartek w roku 2011, a konkretnie miało to miejsce 3 marca. Najbliższy tłusty czwartek, który będziemy świętować w marcu, będzie miał miejsce w roku 2038.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *